تعمیر انواع سنگ شکن

یکی از تجهیزات کاربردی در کارخانجات فرآوری سنگ‌های معدنی، سنگ شکن‌ها هستند که سنگ‌های بدست آمده از دل معادن را به ذرات بسیار کوچکی تبدیل می‌کنند تا آماده استفاده در کارخانجات دیگر باشند. انواع سنگ شکن‌ها به مرور زمان و به دلیل برخورد دائم با سنگ نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند که برای عملکرد بهتر دستگاه لازم است تعمیر آن را نیز جدی بگیرید.

سنگ شکن ها را چه کسی اختراع کرد؟

سنگ شکن‌ها از زمان ایجاد در اواسط دهه 1800 نقش اساسی در صنایع ساخت و ساز کشورهای سراسر دنیا داشته‌اند. از آن زمان میلیون‌ها تن سنگ توسط سنگ شکن‌ها خرد شده تا بتوان با کمک آن‌ها جاده، فرودگاه، روسازی خیابان و … را ساخت. سنگ شکن‌ها مواد خروجی از معادن را دریافت کرده و ناخالصی‌های موجود در آن‌ها را جدا می‌سازند. همزمان با جداسازی ناخالصی‌ها، باعث تغییر سایز سنگ شده و به کارفرما اجازه می‌دهند تا بتواند در محصول خود ( مانند آسفالت) از این سنگ‌های کوچک استفاده نماید.

اولین سنگ شکن توسط الی ویتنی بلیک (برادرزاده الی ویتنی، مخترع ماشین پنبه پاک‌کن) در سال 1857 اختراع شد. بلیک در سال 1852 مسئولیت نظارت بر سنگ فرش‌های خیابان را بر عهده گرفت و پنج سال بعد با توجه به نیاز جاده‌ها توانست سنگ شکن‌ها را اختراع کند. در قرن نوزدهم سنگ شکن‌ها در ساخت جاده ها برای کشور در حال رشد امریکا بسیار ارزشمند بودند. علاوه بر این موضوع، سنگ شکن‌ها برای استخراج فلزات گران‌بها از بلوک‌های غول پیکر سنگ استفاده می‌شدند.

روش کار سنگ شکن‌ها چگونه است؟

اصل کلی خرد کردن سنگ شکن‌ها بر پایه دو مدل است. یکی از آن‌ها روشی است که به آن خرد کردن فشاری می‌گویند و عملیات خردسازی سنگ‌ها با وارد کردن فشار به سنگ انجام می‌شود. نوع دیگر سنگ شکن‌های ضربه‌ای هستند که با ورود ضربه به سنگ توسط چکش و سایر قطعات سایز آن‌ها را کاهش می‌دهند. سنگ شکن‌های دیگری هم وجود دارند که ممکن است عملکرد آن‌ها متفاوت با سنگ شکن های ضربه ای و فشاری باشد اما این دو نوع پرکاربردترین نوع سنگ شکن هستند.

انواع سنگ شکن ها

سنگ شکن‌ها بسته به محل قرار گیری در سه دسته مختلف قرار می‌گیرند. دسته اول سنگ شکن‌های اولیه هستند که در مرحله اول خطوط خردایش قرار گرفته و شامل سنگ شکن فکی می‌شود. برخی از سنگ شکن‌ها پس از سنگ شکن‌های اولیه نصب شده و نام آن‌ها سنگ شکن ثانویه است که محبوب ترین نوع این سنگ شکن‌ها، سنگ شکن کوبیت و مخروطی است. چنانچه نیاز باشد اندازه سنگ‌ها کوچکتر شود ( مانند کارخانه تولید شن و ماسه ) دسته‌ای دیگری از سنگ شکن‌ها در کارخانجات نصب می‌شود که ماسه سازها هستند.

اگر تعمیر و نگهداری منظم انجام ندهید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

چه در حال ساختن خانه، و چه در حال ساخت ساختمان مدرسه یا ساختن بزرگراه باشید، 90 درصد آسفالتی که روی جاده ریخته‌اند سنگ است، بقیه ماسه و آسفالت مایع است. 60 تا 70 درصد بتن از سنگ‌های خرد شده توسط سنگ شکن‌ها تشکیل شده است. در کنار آن‌ها ماسه و سیمان هم استفاده می‌شود. از آنجایی که هر مایل بزرگراه به 38000 تن سنگ نیاز دارد، نمی‌توان هیچ چیزی را جایگزین آن کرد و همین موضوع اهمیت بالای فرآیند خردایش سنگ را نشان می‌دهد.

درست مانند سایر دستگاه‌ها، سنگ شکن‌ها هم پس از مدت زمان مشخصی کار،نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند؛ در غیر این صورت به دلیل سایش شدید قطعات، عمر مفید آن کاهش می‌یابد. بسیاری از کارفرمایان این تصور غلط را دارند که صفحات سنگ شکن فکی یا قطعات سایر سنگ شکن‌ها فقط زمانی نیاز به تعمیر دارند که سوراخ داشته و یا بر روی آن ترک وجود داشته باشد اما در واقع اگر قطعات سنگ شکن ها ساییده شوند، نه تنها تعمیر آن سخت است، بلکه به طور جدی بر عملکرد عادی سایر قسمت ها تأثیر می‌گذارد و پس از مدتی باید هزینه بیشتری برای تعویض قطعات صرف کنید.

با توجه به این نکته تعمیر سنگ شکن‌ اهمیت زیادی دارد، بهتر است آن را جدی گرفته و هر چند وقت یکبار از یک کارشناس برای بررسی سنگ شکن‌ها دعوت نمایید. چنانچه برای تعمیر انواع سنگ شکن نیاز به مشاوره و کمک داشتید، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه … تماس حاصل فرمایید تا راهنمایی‌های لازم خدمت شما ارائه گردد. علاوه بر تعمیر انواع سنگ شکن، قطعات و تجهیزات مورد نیاز خطوط فرآوری را می‌توانید با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت از مجموعه …. خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *