آیا مرغ عشق سخنگو می شود؟

آیا مرغ عشق صحبت می کند؟

مرغ عشق (budgerigar) یکی از پرطرفدارترین گونه های طوطی در سراسر دنیا است که افراد زیادی تمایل دارند از این پرنده زیبا را در منزل خود نگهداری کنند. این پرندگان کوچک، زیبا و باهوش بیش از 100 سال است که یکی از محبوب ترین انواع طوطی آفریقایی بوده‌اند؛ با این حال، موضوعات زیادی در مورد مرغ عشق، رفتار و نحوه نگهداری آن‌ها به عنوان حیوان خانگی وجود دارد. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی سخنگو کردن مرغ عشق هستید ، در ادامه با ما همراه باشید.

انواع مرغ عشق‌ها

انواع مختلفی از مرغ عشق وجود دارد که هر کدام دارای صفات و ویژگی‌های منحصر بفرد خود هستند. مرغ عشق نقابدار، مرغ عشق گونه سیاه، مرغ عشق فیشر، مرغ عشق نیاسا، مرغ عشق سویدرن، مرغ عشق سرخ رخ، مرغ عشق حبشی، مرغ عشق ماداگاسکار و مرغ عشق هلویی از انواع مختلف مرغ عشق به شمار می‌روند. مرغ عشق هلویی که پرطرفدارترین نوع آن است، را می‌توان با رنگ زرد، سبز و آبی روی بدن آن‌ها و هم‌چنین چهره های صورتی مایل به هلویی روشن تشخیص داد. در حالی که انواع مختلف مرغ عشق از نظر ظاهر و خلق و خوی متفاوت هستند، به طور متوسط همه مرغ عشق ها تا 20 سال در قفس زندگی می‌کنند.

مرغ عشق‌ها معمولا حرف نمی‌زنند

از مرغ عشق انتظار نداشته باشید که عبارات یا جملاتی را به صورت کامل بیان کند. اگر پرنده‌ای می‌خواهید که زیاد صحبت کند، بهتر است طوطی‌ خاکستری آفریقایی، طوطی تاج زرد و … را پرورش دهید. اگرچه مرغ عشق نوعی طوطی است و توانایی تقلید گفتار انسان را دارد، اما جزو آن دسته گونه هایی نیست که بتوانید آن را یک پرنده سخنگو در نظر بگیرید. مرغ عشق به ندرت تصمیم به صحبت خواهد گرفت و چنانچه قصد داشته باشد صدایی را تقلید کند، اغلب صداهای ساده مانند سوت یا صداهای موجود در محیط خانه مانند زنگ در و مایکروویو را تکرار خواهد کرد. مشخص نیست که چرا برخی از مرغ عشق‌ها بیشتر از بقیه مستعد تقلید گفتار هستند اما اعتقاد بر این است که مرغ عشق‌های آموزش داده شده از سن کم، توانایی تقلید صدا را پیدا خواهند کرد.

آیا مرغ عشق به تنهایی می‌تواند صحبت کردن را یاد گیرد؟

مرغ عشق ها اوقات خوشی را با جفت خود می گذراند؛ بنابراین ممکن است متوجه صدای اطراف خود نشوند. این امر یادگیری گفتار انسان را برای آن‌ها دشوار می کند اما نا امید نباشید؛ با آموزش تدریجی و صبورانه، مرغ عشق می‌تواند صحبت کند. زمانی که مرغ عشق صحبت کند، گفتار آن‌ها به یک یا دو کلمه محدود می‌شود. حتی اگر صحبت کردن را یاد بگیرند، صدایی که آن‌ها تولید می‌کنند با گفتاری که از طوطی‌های خاکستری آفریقایی به گوش می‌رسد، فاصله زیادی دارد. برای درک کلمه یا کلمات خاصی که مرغ عشق می‌گوید، باید از نزدیک گوش کنید تا متوجه کلمه بشوید. با توجه به این نکات نباید مرغ عشق خود را در شرایط سختی قرار دهید تا جملات شما را تکرار کند.

بیایید به مرغ عشق ها یاد بدهیم چگونه صحبت کنند!

  1. در اولین قدم اعتماد مرغ عشق را جلب کنید. اعتماد بین صاحب پرنده و مرغ عشق باعث می‌شود آن‌ها راحت تر متوجه حرف‌ها و اقدامات شما شوند. برای ایجاد رابطه دوستانه با مرغ عشق، هر روز آن‌ها را به آرامی نوازش کنید. هنگامی که پرنده شروع به تکیه دادن سر خود روی انگشتان شما کرد، وقت آن رسیده که او را بیرون آورده و روی شانه‌های خود بگذارید.
  2. پس از شروع رابطه دوستانه، آموزش کلمات را آغاز نمایید. در ابتدای راه یادگیری، از کلمات ساده‌ای استفاده کنید که تکرار آن‌ها سخت نیست. توصیه می‌کنیم شروع روند آموزش را از کلمات دو هجایی شروع کنید؛ هدف از تلاش برای آموزش کلمات دو حرفی این است که مغز مرغ عشق برای یادگیری کلمات سه حرفی تا چهار حرفی آماده شود.
  3. صدای خود را ضبط کرده و برای پرنده پخش کنید. زمانی که مرغ عشق در قفس است و هیچ کاری برای انجام دادن ندارد، صدای ضبط شده خود را به کمک گوشی یا اسپیکر بلوتوثی پخش کنید. این تکرار سبب خواهد شد یادگیری شما نتیجه بخش باشد. به یاد داشته باشید که بلندگو را روی صدای متوسط یا کمتر تنظیم کنید، در غیر این صورت مرغ عشق ممکن است از صدای بلند آن رنج ببرد.
  4. از روش تکرار و پاداش استفاده کنید. در پایان هر جلسه تمرینی، فراموش نکنید که به مرغ عشق خود یک هدیه کوچک بدهید. این هدیه را از بین خوراکی های مورد علاقه او انتخاب کنید تا با انگیزه شروع به یادگیری کند.
  5. از تلاش دست نکشید و هر روز با پرنده خود تمرین کنید. برای سخنگو کردن مرغ عشق، فراموش نکنید که هر روز 30 دقیقه یا یک ساعت به آن‌ها آموزش دهید و وقفه‌ای بین آموزش‌های خود قرار ندهید. در صورت ادامه دار بودن آموزش، مرغ عشق می‌تواند کلمات را فرا گیرد و در غیر این صورت، آموزش شما با شکست مواجه خواهد شد.

سخن پایانی

مرغ عشق می‌تواند صحبت کند اما نیاز به آموزش زیادی دارد؛ بنابراین اگر می‌خواهید آن‌ها یاد بگیرند که چگونه صحبت کنند، آماده باشید که زمان زیادی را برای آموزش کلمات به آن‌ها صرف کنید. به دلیل صدای بلند ذاتی این پرنده، تشخیص کلماتی که مرغ عشق‌ها تلفظ می کنند دشوار است؛ پس انتظارات خود را خیلی بالا نبرید زیرا ممکن است نا امید شوید. با یک برنامه آموزشی منظم همراه با صبر زیاد می‌توانید به مرغ عشق آموزش دهید که کلمات ساده را چگونه بیان کند.

منبع ترجمه:

How do you train budgerigar to talk?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *