فیروزه عجمی چه ویژگی هایی دارد؟

فیروزه عجمی

سنگ فیروزه یکی از ارزشمندترین سنگ‌های طبیعی در جهان است که تحت تاثیر واکنش و شرایط طبیعی در محیط، طی میلیون‌ها سال در زمین تشکیل می‌شود. سنگ فیروزه ساختاری مومی شکل و مات داشته و رنگ آن بین آبی تا سبز متغیر است.

فیروزه میلیون‌ها سال است که نمادی از خرد و جاودانگی بوده و رنگ منحصر به فرد آن چشم نواز است. ذخایر فیروزه در مناطقی مانند آمریکا، شیلی، اسرائیل، افغانستان، چین، تبت، ایران، استرالیا و مکزیک وجود دارد. سنگ فیروزه هر کدام از مناطق دارای شکل ظاهری منحصربفردی بوده و خواص فیزیکی متفاوتی دارند. بهترین سنگ فیروزه دنیا از دل معادن نیشابور استخراج می‌شود که سختی قابل توجهی داشته و رنگ آن هم جذاب‌تر از سنگ فیروزه سایر مناطق است. جواهرات تزئین شده با فیروزه نیشابور از لحاظ ظاهری تفاوت زیادی نسبت به فیروزه مناطق دیگر داشته و علاوه بر آن دیرتر از سنگ‌های فیروزه دیگر دچار خراش خواهد شد.

تاریخچه و کاربردهای سنگ فیروزه

سنگ فیروزه استخراج شده از دل معادن، دارای سختی متوسطی بوده و به راحتی آن را به شکل قابل استفاده در جواهرات برش می‌دهند. در برخی از سنگ‌های فیروزه، رنگ‌ های سیاه نقش بسته و برخی با رگه‌های طلایی وجود دارند. سنگ‌هایی که هیچ رگه‌ای در ساختار خود ندارند به عنوان با ارزش‌ترین سنگ فیروزه شناخته می‌شوند که معمولا به صورت یکدست آبی هستند.

استفاده از سنگ فیروزه به دوران مصر باستان برمی‌گردد. در آن دوران، سنگ فیروزه توسط اشراف زاده‌ها مورد توجه قرار گرفته و همیشه آن را به همراه داشتند. این سنگ جایگاه خود را بین بومیان امریکایی و ایرانیان باستان نیز تثبیت کرد. ایرانیان در جنگ و زندگی روزمره همیشه سنگ فیروزه را با خود به همراه داشتند زیرا معتقد بودند از آن‌ها در برابر حوادث مختلف محافظت می‌کند. بومیان امریکایی هم توجه ویژه‌ای به خواص درمانی و معنوی فیروزه نشان داده و از پودر آن برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌کردند. این سنگ توسط تاجران ترکی وارد اروپا شد و محبوبیت زیادی بین مردم پیدا کرد. از گذشته تا به امروز از سنگ فیروزه در ساخت بسیاری از جواهرات و زیور آلات مردانه و زنانه استفاده شده است. سنگ فیروزه به سنگی معروف است که نماد دوستی، وفاداری، قدرت و انرژی است.

فیروزه عجمی

سنگ فیروزه چه فوایدی دارد؟

سنگ فیروزه خواص معنوی و درمانی قابل توجهی دارد. در تحقیقات انجام شده فواید زیر در افرادی که از سنگ فیروزه استفاده می‌کنند، مشاهده شده است.

 • از فرد در برابر چشم بد و انرژی های بد محافظت می‌کند.
 • اثراتی مانند سرفه ناشی از بیماری‌های مجاری تنفسی را کاهش می‌دهد.
 • گردش خون را بهبود می‌بخشد.
 • با دادن انرژی مثبت به فرد، روحیه او را حفظ می‌کند.
 • باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.
 • آرامش را برای فرد به ارمغان می‌آورد.
 • برای دستگاه گوارش مفید است.
 • می‌تواند در تسکین بیماری‌های مرتبط با کبد و کلیه موثر باشد.
 • برای افراد مبتلا به بیماری‌های روحی نظیر افسردگی، مفید است.
 • نقش تسکین دهنده در صورت ابتلا به درد کبد، کلیه، گلو و چشم دارد.
 • باعث تقویت بینایی می‌شود.

همچنین بخوانید: خواص سنگ فیروزه

سنگ فیروزه عجمی

همانطور که اشاره شد سنگ فیروزه دارای تنوع رنگی است. برخی از فیروزه‌ها به دلیل وجود ناخالصی، دارای رگه‌های رنگی هستند که به آن‌ها سنگ فیروزه شجری گفته می‌شود. جواهرات تزئین شده با سنگ فیروزه شجری دارای ظاهری جذاب بوده و به راحتی با هر استایلی هماهنگ می‌شود.

در مقابل سنگ‌های فیروزه‌ای در طبیعت وجود دارند که به صورت یکدست آبی بوده و هیچ ناخالصی بر روی سطح آن قابل مشاهده نیست؛ به این سنگ‌ها، سنگ فیروزه عجمی می‌گویند و قیمت آن‌ها بالاتر از سنگ فیروزه شجری است. سنگ فیروزه عجمی جلوه‌ای خیره کننده به جواهرات بخشیده و رنگ خاص آن توجه هر ببینده‌ای را به خود جلب خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *